Co to jest podorywka i kiedy najlepiej ją wykonać?
Podorywka to zabieg, na który decydują się tylko niektórzy rolnicy. Należy wykonywać go z dużą precyzją, ponieważ może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Co warto wiedzieć na jego temat? Czym właściwie jest podorywka i dlaczego warto ją przeprowadzać? Sprawdź.
Podorywka — co to jest?
Czym jest podorywka? To zabieg agrotechniczny, nazywany również „płytką orką”. Wykonywany jest jako pierwszy po zbiorze plonów. Na jakiej głębokości wykonuje się podorywkę? Jak się okazuje, zazwyczaj na 5-8 cm. Jeżeli jednak zamierzasz wykonać wysiew międzyplonu ścierniskowego, można ją przeprowadzić nawet na głębokości 12-15 cm.
Po co się robi podorywkę?
Celem podorywki jest zatrzymanie nagromadzonej w glebie wilgoci. Wierzchnia warstwa gleby, która jest odspojona, sprawia, że niemożliwe staje się podsiąkanie wody do powierzchni, co z kolei hamuje jej parowanie. Dzięki temu można zapewnić odpowiednią wilgoć kiełkującym nasionom chwastów. Warto dodać, że podorywka pozwala wymieszać resztki pożniwne oraz nawozy mineralne i organiczne, a także i wapno.
<>
Zalety wykonywania podorywki
Ograniczenie strat wody
Dzięki podorywce można ograniczyć straty wody. W wyniku wzruszenia przesychającej na powierzchni gleby możliwe jest przerwanie porów kapilarnych, co z kolei ogranicza parowanie wody. Z kolei woda, która płynie pod tą warstwą, pozwala przeprowadzać kolejne działania.
Poprawa żyzności gleby
Podorywka sprawia również, że dochodzi do przykrycia resztek pożniwnych pod omawianą warstwą, przez co tracą one dostęp do tlenu. Dzięki temu rozkładają się i doprowadzają do wykształcania się próchnicy, która z kolei pozytywnie wpływa na żyzność gleby. Jest to o tyle istotne, że jeżeli te pozostałości nie zostaną przykryte, może dojść do rozwoju szkodników oraz grzybów.
Stworzenie warunków do kiełkowania chwastów
Podorywka tworzy również warunki do kiełkowania chwastów, co jest ważne dlatego, że dzięki temu łatwiej jest je zniszczyć w ramach kolejnych zabiegów agrotechnicznych.
Jak prawidłowo wykonać uprawę pożniwną?
Warto zadbać o to, aby – poza wspomnianymi wyjątkami – wykonać uprawę pożniwną na jak najmniejszej głębokości roboczej. To pozwala przyspieszyć wschody roślin, a jednocześnie nie dochodzi wówczas do przesuszenia głębszych warstw gleby.
<>
Jaką maszynę rolniczą wybrać do podorywki?
Do wykonania podorywki wykorzystuje się m.in. wieloskibowe pługi. W tym przypadku stosunek głębokości do szerokości skiby powinien utrzymywać się na poziomie 1:2. W wyniku działania pługa pozostałości po żniwach gromadzą się jednak na jednej głębokości, co z kolei sprawia, że czasem powstaje złożona z nich „poduszka”, która utrudnia podsiąk wody. Co więcej, system korzeniowy również może się wówczas uformować w nieodpowiedni sposób.
Zastanawiasz się, czym wykonać podorywkę? Rozważ w takim razie wybór bron talerzowych, które potrafią pracować na większej głębokości niż pług. Teraz, coraz częściej stosuje się jednak do wykonania tego zabiegu agregaty, np. modele bezorkowe, a także kultywatory podorywkowe. Agregaty pracują na nieco większej głębokości niż klasyczna brona, jednak jeżeli redlice posiadają podcinacze, w odpowiedni sposób podcinają powierzchnię, co pozwala z kolei pozwala pozbywać się nawet wyjątkowo trudnych do usunięcia chwastów.
Przy podejmowaniu decyzji o wykorzystywaniu konkretnej maszyny, warto zwrócić uwagę także na brony mulczowe, a więc brony z talerzami falistymi, które pracują na głębokości niższej niż 5 cm.
Kiedy wykonywać podorywkę?
Podorywkę należy wykonywać latem (zazwyczaj w sierpniu lub lipcu), po żniwach, najlepiej po zbiorze zboża, ale też roślin strączkowych, rzepaku, itd. To pozwala zminimalizować straty wody z gleby. Ziemia na tym etapie jest bowiem jeszcze wilgotna.
Czy podorywka jest dobra dla ziemi uprawowej?
Prawidłowo wykonana podorywka zapewnia szeroką paletę korzyści. Dzięki niej można poprawić stosunki wodne i wymieszać resztki pożniwne. Umożliwia ona również poprawienie struktury gleby. Pomimo to jest to zabieg obecnie niedoceniany.
<>