Lampy do ciągnika. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie sprzętu!
Bez odpowiedniego oświetlenia trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie – zwłaszcza w godzinach wieczornych. Dlatego każdy ciągnik powinien posiadać odpowiednie światła, które ułatwią rolnikowi wykonywanie obowiązków oraz zapewnią bezpieczeństwo jemu, a także jego otoczeniu. Jakie lampy do ciągnika wybrać i na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy.
Jakie lampy do ciągnika są obowiązkowe?
Każdy traktor powinien być wyposażony w:
- Lampy przednie
- Kierunkowskazy z przodu i tyłu
- Oświetlenie tablicy rejestracyjnej
- Światła mijania do jazdy dziennej
- Lampę stopu
- Światła pozycyjne z tyłu i przodu
- Światła awaryjne
- Światła odblaskowe z tyłu i przodu
- Światła obrysowe z tyłu i przodu (jeśli traktor ma szerokość większą niż 2,1 m)
- Odblaski boczne (w sytuacji, gdy długość urządzenia wynosi ponad 6,5 m).
Do tego właściciel traktora może zaopatrzyć pojazd w oświetlenie dodatkowe:
- Lampy cofania
- Światła przeciwmgielne
- Światło błyskowe (pomarańczowe)
- Oświetlenie wokół traktora
- Lampy ostrzegawcze
- Lampy zespolone.
Nowoczesne traktory są też wyposażone w lampy robocze, natomiast w przypadku starszych modeli można je dodatkowo dokupić. Dodajmy, że w tym artykule omówimy wybrane rodzaje lamp.
Lampy robocze do ciągnika – czym są? jakie wybrać?
Lampy robocze do ciągnika ułatwiają wykonywanie różnego rodzaju zadań. Dzięki nim zarówno operator, jak i jego otoczenie jest bardziej bezpieczne. Są one przystosowane do tego, aby móc swobodnie pracować w warunkach o mniejszej widoczności. Warto dodać, że mogą być one zlokalizowane w różnych miejscach. Co więcej, regulacja lampy pozwala dostosować kierunek padania światła w zależności od Twoich potrzeb. Możesz zatem skierować światło bezpośrednio na obszar, nad którym pracujesz.
Szperacze to typ lamp roboczych, które są projektowane z myślą o oświetleniu punktowym. Składają się one m.in. z soczewki skupiającej, która kieruje światło precyzyjnie na konkretny obszar, oddalony nawet o kilkadziesiąt metrów. Dodatkowo, posiadają soczewkę rozpraszającą, która pozwala oświetlić szerszy teren.
Czym wyróżniają się lampy do ciągnika LED?
Lampy LED (czyli rodzaj lamp roboczych), coraz częściej zastępują lampy halogenowe do ciągnika. Wyróżniają się one dłuższą żywotnością, trwałością oraz wydajnością świetlną, ponieważ potrafią świecić od 17,5 do 30 tysięcy roboczogodzin, czyli nieprzerwanie przez 2-3 lata. Na tej płaszczyźnie deklasują one całą konkurencję. Pobierają też mniej prądu – można z nimi zaoszczędzić przez rok około 75 proc. energii. Emitują także niezwykle małą ilość ciepła, dlatego uznaje się, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Dodajmy, że zapewniają one jasne, odrobinę chłodne światło – lekko niebieskie lub białe. Ważne jest to, że nie przemęcza ono oczu, za to pozwala bezproblemowo wykonywać wszelkie zadania.
Lampy LED mają także różną moc, dzięki czemu można je perfekcyjnie dobrać do swoich potrzeb. Ich minusem jest wyższa cena wyjściowa, jednak w dłuższej perspektywie okazują się one bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o lampy do ciągnika LED, można wyróżnić również przenośne modele, które pomagają przy różnego rodzaju zabiegach agrotechnicznych.
Czym wyróżniają się halogeny do ciągnika?
Halogeny, które również mogę pełnić funkcję lamp roboczych, także mają swoje zalety. Na wstępie trzeba mniej za nie zapłacić, emitują one również sporą ilość światła, które ma przyjemny dla oka kolor, zapewnia on jednak mniejszy komfort pracy niż światło emitowane przez lampy LED. Modele halogenowe również są wydajne i mogą pochwalić się relatywnie długą żywotnością. Jeśli takie lampy do ciągnika przestają świecić, zwykle winna jest żarówka, którą bez problemu można jednak wymienić. W porównaniu do lamp LED są one jednak bardziej podatne na wstrząsy, do których dochodzi często podczas prac polowych czy też jazdy po drogach szutrowych.
Jakie lampy LED do ciągnika wybrać?
Oto, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze lamp roboczych do ciągnika.
Odpowiednia moc
Chcąc wybrać odpowiednie lampy ledowe do ciągnika, warto zwrócić uwagę na ich moc. Przekłada się ona na mniejszą lub większą intensywność światła. Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć odpowiedni widok na spore odległości, dobrze jest wybrać oświetlenie o większej mocy. W sytuacji, gdy Twoim priorytetem jest energooszczędność, lepiej zainwestować w lampy o mniejszej mocy.
Zakres oświetlenia
Jakie lampy robocze do ciągnika będą dla Ciebie najlepsze? To zależy również od zakresu oświetlania. Ten z kolei ma związek z tym, w jaki sposób zamierzasz korzystać z traktora, a więc np. na polach, w stodołach, na łąkach czy w lasach. Jeżeli zależy Ci na oświetleniu dużych przestrzeni, najlepiej wybrać modele o szerokim kącie oświetlenia. W sytuacji, gdy chcesz skierować smugę światła na określoną, mniejszą powierzchnię, lepiej zdecydować się na lampy o węższym kącie oświetlenia.
Odporność i wytrzymałość
Lampy robocze do ciągnika muszą być odporne m.in. na wodę i pył, drgania czy wstrząsy. Nierzadko mają one również styczność z kurzem, błotem, środkami chemicznymi czy nawozami. Powinny być zatem także odpowiednio szczelne (najczęściej spotykane klasy szczelności to IP 68 lub 6K9K). Nie mniej istotna jest tutaj mocna konstrukcja, która zabezpiecza lampy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Emitowany strumień świetlny musi być także wystarczająco jasny, a pobór energii z akumulatora – w miarę możliwości jak najbardziej ekonomiczny.
Jak podłączyć do ciągnika lampy robocze LED?
Na początku warto sprawdzić, czy lampy LED są odpowiednio dopasowane do systemu elektrycznego traktora. Następnie należy je zamontować na wybranym przez siebie obszarze, uwzględniając przy tym odpowiedni kierunek świecenia. Podłączenie elektryczne należy wykonać według instrukcji dołączonej do lampy. Zazwyczaj całość trzeba podłączyć do akumulatora lub obwodu elektrycznego ciągnika. Ważne też, aby uchronić instalację przed wilgocią i aby lampa nie kolidowała z innymi komponentami.
Lampy do ciągnika przednie – czym są i jak je wybrać?
Lampy robocze to oczywiście nie wszystko. Ważne są również przednie lampy do ciągnika, które oświetlają znajdującą się przed nim drogę. Dzięki nim łatwiej jest zauważyć inne pojazdy, nierówny teren czy różnego rodzaju przeszkody. Sprawiają one również, że ciągnik jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. To z kolei zwiększa bezpieczeństwo na drodze. W przypadku zbicia lampy tego typu należy wybrać modele kompatybilne z pojazdem.
Lampy ostrzegawcze – czym są i jak je wybrać?
Lampy ostrzegawcze, zwane również „kogutami”, to rodzaj oświetlenia, które ma za zadanie zwiększyć uważność innych kierowców lub przechodniów. Nie są one obowiązkowe, niemniej stanowią dziś część standardowego wyposażenia pojazdów. Rolnicy posiadający starsze ciągniki, jeśli chcą mieć takie lampy, muszą je często dokupić osobno. Oświetlenie to pozwala oznaczyć traktory wykorzystywane w pracach, które są niebezpieczne dla otoczenia, w związku z czym należy zachować odpowiednią odległość, a przynajmniej czujność w pobliżu takiego urządzenia. Obecnie funkcję tę pełnią zwykle lampy LED (które polecamy wybrać) lub lampy stroboskopowe. Dodajmy, że w przypadku ciągników mogą one mieć kolor pomarańczowy lub żółty.
Lampy obrysowe – czym są i jak je wybrać?
Jeśli szerokość traktora jest większa niż 2,1 m, potrzebujesz lampy obrysowe, znane także jako „obrysówki”, „światła boczne” lub „lampy sygnalizacyjne”. Jak już wspomnieliśmy na początku, zwykle montuje się je z tyłu i przodu. Przeznaczone są one nie tylko do ciągników, ale również do przyczep. Dzięki nim podczas jazdy można zapewnić sobie lepszą widoczność, a także poinformować inne osoby o obecności pojazdu na drodze.
Aby wybrać takie lampy, dobrze jest sprawdzić, czy w zestawie znajduje się kabel, dzięki któremu będzie można odpowiednio je zamontować. Oprócz tego powinny mieć również homologację i gwarancję, a napięcie zasilania powinno utrzymywać się w nich na poziomie 12/24 V. Lampa powinna być również dopasowana do Twojego ciągnika – mamy tu na myśli rozmiar, kolor i kształt, a także stronę montażu.
Lampy pozycyjne – czym są i jak je wybrać?
Światła pozycyjne przydają się podczas postoju, kiedy to ciągnik z przyczepą – ze względu na panujące warunki – nie jest dobrze widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego. Należy je zastosować także podczas awarii lub holowania (kiedy panują niezbyt dobre warunki atmosferyczne). Dwie takie lampy montuje się z przodu oraz dwie z tyłu. W tym przypadku również najlepiej jest postawić na modele z diodami LED.
Lampy przeciwmgielne – czym są i jak je wybrać?
Światła przeciwmgielne powinno się mieć na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych. Mówimy tu nie tylko o mgle, ale także o opadach, a nawet smogu i dymie. Wskazują one pozycję ciągnika innym kierowcom oraz osobom pieszym. Poprawiają też widoczność samemu operatorowi. Tutaj również najlepiej zdecydować się na światła LED, choć oczywiście możesz kupić także klasyczne halogeny.
Lampy zespolone – czym są i jak je wybrać?
Lampy zespolone to rozwiązanie, które łączy w sobie kilka typów oświetlenia: kierunkowskazy, tylne światła pozycyjne, światła hamowania, światła przeciwmgielne oraz lampę cofania. Dzięki takiej opcji możesz zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas. Co więcej, taki rodzaj oświetlenia sprawia, że łatwiej jest dostrzec pojazd, który sygnalizuje chęć wykonania jakiegoś manewru, zwłaszcza wieczorem i w nocy, a także w warunkach słabszej widoczności. Najlepiej kupić lampy zespolone u sprawdzonych producentów, którzy dbają o jakość oraz wytrzymałość.
Lampy cofania – czym są i jak je wybrać?
Lampy cofania to typ oświetlenia, który zwiększa widoczność przy cofaniu się ciągnika. Są to podwójne lub pojedyncze światła, do których uruchomienia dochodzi na skutek włączenia biegu wstecznego. Dzięki nim można ostrzec kierowców znajdujących się za traktorem o chęci przeprowadzenia konkretnego manewru, dzięki czemu mogą oni zachować odpowiednią odległość i – w razie potrzeby – podjąć odpowiednie działania. W tym przypadku również zalecamy lampy LED. Powinny też one posiadać specjalne soczewki, dzięki którym światło może być kierowane boki.
Lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej – czym są i jak je wybrać?
Lampy oświetlenia tablicy rejestracyjnej, którego zadaniem jest – nomen omen – oświetlenie tablicy rejestracyjnej, kiedy na zewnątrz jest ciemno lub w warunkach słabej widoczności. Nie każdy wie jednak, że jest ono obowiązkowe i to nie tylko w samochodach, ale również w ciągnikach. Jeśli o nie nie zadbasz, możesz otrzymać mandat nawet do 500 zł. Jak je wybrać? Warto pamiętać przede wszystkim, że dobre oświetlenie tablicy rejestracyjnej powinno pozwalać na możliwość swobodnego zidentyfikowania wszystkich znaków na takiej tablicy. Tutaj również dobrze jest się zdecydować na oświetlenie LED.
Szukasz trwałych i jakościowych lamp do ciągnika? Przejrzyj ofertę Exparto i wybierz idealne modele dla siebie!