Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki teleskopowej? Jak działa i kiedy ją wykorzystać?
Szukasz wielofunkcyjnego urządzenia o dużych możliwościach? Jeśli tak, zainteresuje Cię ładowarka teleskopowa, która z powodzeniem może zastąpić kilka różnych urządzeń. Jakie zastosowanie ma ona w rolnictwie, w jaki sposób działa i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Sprawdź!
Ładowarka teleskopowa – co to jest?
Ładowarka teleskopowa to maszyna z regulowaną hydraulicznie długością wysięgnika (o zmiennej wysokości) oraz platformą. Jest ona niesamowicie uniwersalna, ponieważ łączy w sobie wiele funkcji. Dlatego nierzadko zastępuje ciągniki, wózki jezdniowe, podnośniki koszowe, żurawie, itd. Ich ramię, które przenosi ładunki i może być wsuwane oraz wysuwane, przypomina teleskop, stąd sama ich nazwa. Podnoszą one towar sięgający nawet 20 ton, na wysokości na poziomie 30 m.
Zastosowanie ładowarek teleskopowych
Ładowarki teleskopowe wykorzystywane są najczęściej w branży budowlanej, ale także w przemyśle oraz rolnictwie. Głównym ich zadaniem jest przemieszczanie różnego rodzaju materiałów. Co więcej, potrafią one podnosić ładunki na duże wysokości. Bez problemu są w stanie pokonywać trudny teren oraz wspinać się na wysokie wniesienia. Mają one również dobre parametry, jeśli chodzi o zasięg i udźwig. Ponadto dobrze zdają one egzamin zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Ładowarki teleskopowe rolnicze pozwalają przemieszczać bele słomy i sianokiszonki. Umożliwiają też transportowanie siana, płodów rolnych, palet czy big bagów z nawozem. Przy ich pomocy można również stawiać ogrodzenia oraz rozładowywać materiały. Znajdują one zastosowanie podczas prac konserwacyjnych oraz budowlanych.
Omawiane przez nas urządzenia mogą być dodatkowo wyposażone m.in. w następujący osprzęt:
- chwytaki do drewna,
- kosz osobowy,
- łyżkę,
- pług,
- uchwyty do beczek,
- kosiarkę,
- haki,
- żurawik hydrauliczny,
- widły,
- podesty.
Rodzaje ładowarek teleskopowych
Można wyróżnić kilka rodzajów ładowarek teleskopowych, takich jak:
- ładowarka teleskopowa obrotowa – odznacza się zwykle dużym udźwigiem, kabina porusza się pod kątem 360 stopni (dzięki głowicy obrotowej), a ładunki mogą być przenoszone na duże wysokości,
- ładowarka teleskopowa sztywna (ładowarka czołowa) – posiada wysięgnik po prawej stronie, natomiast kabina operatora nie jest w stanie się poruszać.
Istnieją także:
- ładowarki z napędem mechanicznym – dobrze przenoszą obciążenia na niestabilnym terenie, dlatego można je wykorzystać np. do koszenia trawy czy odśnieżania; ponadto, jeśli maszyny tego typu będą miały większą moc, mogą pełnić rolę urządzenia rolniczego,
- ładowarki z napędem hydraulicznym – są dokładne i zapewniają płynną regulację prędkości, przydają się przy pracach, w których konieczna jest duża precyzja.
Jak działa ładowarka teleskopowa?
Przyjrzyjmy się najpierw konstrukcji ładowarki teleskopowej obrotowej. W tym przypadku najważniejszym elementem jest obrotnica, która pozwala na ruch ramienia w płaszczyźnie poziomej. Jak już wspomnieliśmy, kabina jest w stanie obracać się o pełne 360 stopni. Na tym głównie polega różnica między nią a ładowarką sztywną. Co więcej, ładowarka obrotowa musi być wyposażona w podpory (przednie i tylne) – wynika to z nierównomiernego obciążenia maszyny. Inaczej też steruje się urządzeniem właśnie ze względu na to, że kabina może się obracać.
Jeśli chodzi o teleskopową ładowarkę czołową, ramię i kabina są połączone sztywno z podwoziem maszyny. W efekcie nie można poruszać ramieniem w płaszczyźnie poziomej. To z kolei sprawia, że takie urządzenia wyposażone są w parę podpór przednich lub nie – czasem tych podpór nie ma w ogóle. Za podnoszenie ładunku odpowiadają wówczas koła.
Ładowarki teleskopowe – uprawnienia
Aby móc korzystać z ładowarki teleskopowej, konieczne są uprawnienia I WJO, wydawane np. przez Urząd Dozoru Technicznego. Pozwalają one także kierować wózkami jezdniowymi. Warto zaznaczyć, że uprawnienia tego typu wydawane są na 5 lat.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki teleskopowej?
Oto, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki teleskopowej.
Nośność
Wybierając ładowarkę teleskopową, należy zwrócić uwagę na nośność. Ten parametr pozwoli Ci dowiedzieć się, jak dużą masę ładunku maszyna jest w stanie unieść.
Wielkość maszyny
Nie mniej istotna jest wielkość urządzenia. Większe maszyny mogą pełnić rolę środka transportu, mniejsze natomiast sprawdzą się podczas wykonywania obowiązków w budynkach inwentarskich.
Stan techniczny maszyny
Jeżeli chcesz kupić używaną ładowarkę teleskopową, koniecznie zwróć uwagę na jej stan techniczny. Dokładnie obejrzyj układy: napędowy, hydrauliczny, elektryczny, jezdny. Dzięki temu zapobiegniesz w przyszłości wielu usterkom.
Kabina
Kolejnym elementem, który warto uwzględnić przed zakupem, jest kabina – zwłaszcza, jeśli będziesz spędzał w ładowarce sporo czasu. Warto również mieć na uwadze, że im większa liczba przeszkleń, tym lepsza widoczność w trakcie wykonywania zadań. Drzwi mogą być jedno- lub dwuczęściowe, jednak lepiej wybrać te drugie, ze względu na bardziej komfortowe wsiadanie do maszyny.
Moc
Moc ładowarki teleskopowej plasuje się zwykle na poziomie 80-110 KM. Jeśli zależy Ci na tym, aby maszyna miała wyższą moc, np. 130 KM, możesz ją zakupić zamiast ciągnika. Wystarczy dobrać do niej odpowiedni osprzęt, aby służyła Ci ona podczas wielu prac w gospodarstwie.
Ładowarka przegubowo-teleskopowa i przegubowa – czym się różnią od ładowarki teleskopowej?
Ładowarki teleskopowe są swego rodzaju wysięgnikiem. Sprawdzają się one przede wszystkim w większych firmach i gospodarstwach. Takie sprzęty różnią się od siebie zasięgiem, a także dokładnym udźwigiem. Zwykle parametry te w przypadku ładowarek teleskopowych są imponujące. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenia tego typu cechują się niewielką zwrotnością. W niektórych modelach stosuje się dwie osie skrętne, dzięki czemu zwiększają się możliwości manewrowania.
Istnieje również swego rodzaju kompromis pomiędzy ładowarką teleskopową a przegubową. Ładowarki przegubowo-teleskopowe, bo o nich tu mowa, to urządzenia, które są bardzo wszechstronne – łączą w sobie wszystkie najważniejsze cechy klasycznych ładowarek. Na ogół mają one średnie gabaryty, dobrą skrętność oraz dość duży udźwig. Nie sprawdzą się jednak w bardzo małych przestrzeniach, gdzie jedynym rozwiązaniem są mniejsze ładowarki przegubowe.
Ładowarka przegubowo-teleskopowa i przegubowa mają mniejsze wymiary, a jednocześnie pozwalają na łatwe manewrowanie. Cechują się lepszą szerokością i promieniem skrętu. Mniejsze ładowarki tego typu powszechnie pojawiają się w gospodarstwach rolnych. Większe są wykorzystywane m.in. na terenie prowadzonych robót budowlanych. Ładowarki przegubowe można wykorzystać nawet w zamkniętych pomieszczeniach, co ma ogromne znaczenie m.in. podczas nakładania paszy dla zwierząt.
Trzeba jednak pamiętać, że każda maszyna może różnić się od pozostałych dokładnymi parametrami, w tym rozmiarami i udźwigiem. To właśnie dlatego tak ważne jest zapoznanie się z nimi przed wyborem odpowiedniego urządzenia. W innym przypadku może okazać się, że dana ładowarka nie sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu. Duże budynki wymagają użycia różnych rodzajów ładowarek – w zależności od podłoża, zakresu prac i używanych materiałów.