Jak działa glebogryzarka separacyjna? Poznaj powody, dlaczego warto z niej korzystać na roli
Jesteś rolnikiem? A może ogrodnikiem? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak”, może Cię zainteresować glebogryzarka separacyjna. Urządzenie te stosuje się w roli rozdrabniacza brył ziemi, aby podłoże uzyskało gruzełkowatą strukturę, oraz rozdzielacza różnych składników gleby. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Jakie posiada zalety? Szczegółów o tym, jak działa glebogryzarka separacyjna, dowiesz się z tego wpisu blogowego. Zapraszamy do lektury!
Glebogryzarka separacyjna — jak działa?
Jak działa glebogryzarka separacyjna? W przypadku tego urządzenia noże, zlokalizowane na wale, który się obraca. Kręcą się one w kierunku odwrotnym do kół traktora. Kiedy się poruszają, tną małe kawałki ziemi. Ziemia przeciskana jest z kolei przez system prętów. To pozwala separować ją od innych elementów gleby. Mówiąc o budowie glebogryzarki separacyjnej, warto dodać, że wyposażone jest ono w sprzęgło przeciążeniowe. Czasem do przystawki montuje się również system przeciwwagi z balastem. Bardzo ważne jest również to, że glebogryzarkę separacyjną przyłącza się zawsze do ciągnika. Dodajmy, że glebogryzarki separacyjnej nie należy mylić z glebogryzarką spalinową, glebogryzarką elektryczną czy też glebogryzarką ręczną – poszczególne modele różnią się między sobą specyfiką użytkowania, inne jest również także ich źródło zasilania.
<>
Zastosowania glebogryzarki separacyjnej do ciągnika
Do czego służy glebogryzarka separacyjna? Jak się okazuje: spełnia ona wiele ważnych zadań. Maszyna ta nie tylko skutecznie rozdrabnia podłoże, ale też doprowadza do wyrównania gleby i skutecznie ją napowietrza. Efektywnie ją również przekopuje, a także bierze udział w jej spulchnianiu – tworzy ona przestrzenie, do których dociera powietrze i woda.
Glebogryzarka separacyjna przemieszcza również ziemię bez konieczności jej odwracania. Skutecznie ją także przygotowuje powierzchnię pod trawnik i grządki. Doskonale sprawdza się również w pracach ogrodniczych: separuje glebę od darni, patyków, dużych kamieni, starej trawy, chwastów, itd. – stąd sama jej nazwa. W wielu przypadkach zastępuje ona również klasyczny szpadel. Jeżeli chcesz założyć nowy trawnik, również warto skorzystać z glebogryzarki separacyjnej – w porównaniu do niej klasyczna glebogryzarka sprawdza się raczej na terenie mocno kamienistym. Pozwala ona również przekopać teren, co pozwala z kolei ponownie wysiać nasiona trawy.
Zalety korzystania z glebogryzarki separacyjnej
Dzięki separacyjnej glebogryzarce możliwe jest przygotowanie terenu pod wysiew trawy. Co więcej, dzięki niej istnieje możliwość ułożenia rolki trawy bez potrzeby wywożenia starej darni. Sprzęt przecina darń, lokalizuje je w niskich częściach gleby, a następnie całość przesypuje ziemią. Finalnie ubija on ziemię i przejeżdża po niej walcem.
Jaka jest różnica pomiędzy glebogryzarką separacyjną a zwykłą?
Glebogryzarka separacyjna różni się od zwykłej przede wszystkim tym, że trzeba ją podłączyć do traktora. To z kolei sprawia, że korzystają z niej głównie profesjonaliści – rolnicy oraz firmy specjalizujące się w zakładaniu ogrodów. Ale to nie jedyne różnice. Jak się okazuje, po wykorzystaniu zwykłej glebogryzarki trzeba sporo grabić i wybierać starą trawę- tego problemu nie ma przy modelu separacyjnym, który przyczynia się do idealnego przygotowywania podłoża.
Co więcej, opisywane przez nas urządzenia mają odmienną masę. Masa profesjonalnej glebogryzarki separacyjnej wynosi 220-430 kg przy wielkości 120 cm. Tymczasem glebogryzarka zwykła waży w takich okolicznościach 100-150 kg.
<>