Jak ustawić rozsiewacz nawozów lejek? Ustawienie rozsiewacza od A do Z
Zależy Ci na równomiernym rozprowadzaniu nawozu? W takim razie pomyśl o rozsiewaczu do nawozów typu lejek. Doskonale sprawdza się on zwłaszcza w małych gospodarstwach, ale można go wykorzystywać także w przydomowych ogródkach. Dowiedz się więcej.
Rozsiewacz nawozów lejek – jak poprawnie go ustawić?
Przed załadunkiem należy zdjąć pokrywę zbiornika (jeżeli taka występuje). Przed napełnieniem zbiornika należy zamknąć oba otwory dozujące na dnie zbiornika oraz sprawdzić, czy w środku nie znajdują się żadne resztki nawozu ani inne przedmioty. Napełnianie zbiornika może odbywać się ręcznie lub mechanicznie np. za pomocą ładowacza czołowego. Należy zwracać uwagę, aby do zbiornika nie trafiły fragmenty zbrylonego lub zanieczyszczonego nawozu. Zaleca się, aby nawozy wcześniej były przesiane przez sito, a wilgotność ich nie przekraczała 12%. Nie zaleca się wysiewu nawozów pylistych lub mieszanki na bazie tego typu nawozów.
Podczas przejazdu z rozsiewaczem na pole nie należy zasypywać zbiornika nawozem. Podczas transportu nawozy w zbiorniku mogą zostać ubite, co może utrudnić rozsiewanie. Zaleca się, aby nawozy były dostarczane na miejsce wysiewu innymi środkami transportu np. przyczepą.
Jeżeli zachodzi konieczność wcześniejszego załadunku zbiornika i dostarczenia nawozów na pole w zbiorniku rozsiewacza, to należy napełniać go w ilości nie większej niż 2/3 całkowitej pojemności.
Ustawienie rozsiewacza nawozu w kilku krokach
Jeżeli zależy ci na równomiernym rozrzucaniu nawozu przez rozsiewacz, musisz w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie jego ustawienie. W celu optymalnej eksploatacji należy ustawić korpus rozsiewacza tak, aby oś obrotu tarczy rozsiewającej była ustawiona pod kątem 90 stopni do powierzchni gruntu. Pochylenie wzdłużne ustawia się poprzez zmianę długości łącznika centralnego, natomiast poprzeczne przez zmianę długości wieszaka cięgła dolnego w ciągniku, maksymalna wysokość robocza (odległość łopatek tarczy rozsiewającej od podłoża) nie powinna przekraczać 850 mm.
1) Do zmiany dawki wysiewu w rozsiewaczu służą dwie dźwignie, które za pośrednictwem cięgien zmieniają położenie zasuw względem otworów dozujących. Przesuwając dźwignię jedną lub drugą w kierunku do zbiornika, otwiera się zasuwy i tym samym zwiększa się dawkę wysiewu. Skrajne położenie dźwigni do regulacji powoduje całkowite zamknięcie zasuw otworów dozujących. Ograniczniki dźwigni w rozsiewaczach, składające się ze zderzaka i pokrętła, służą do ustalenia maksymalnego położenia dźwigni regulacji dawki, a także ułatwiają ponowne ustawienie wcześniej ustalonego położenia dźwigni. Aby przestawić ogranicznik, należy poluzować pokrętło, przesunąć w żądane położenie i ponownie je dokręcić. Jako ogranicznik dźwigni może występować również zawleczka sprężysta, którą przekłada się w odpowiednie otwory ustalające na tarczy.
2) Następnie należy ustawić prędkość przejazdu, z jakim urządzenie ma poruszać się po polu. Szybsza prędkość związana jest z wyrzucaniem mniejszej dawki nawozu na metr kwadratowy.
3) Dobrze jest też przetestować różne ustawienia, dzięki którym sprawdzisz, jak właściwie rozsiewacz nawozu funkcjonuje. Na tej podstawie możesz dobrać odpowiednie parametry.
4) Podczas uruchomienia nie należy od razu pracować pełną mocą. Zasuwy otworów dozujących można otworzyć dopiero po osiągnięciu wymaganej prędkości obrotowej WOM. W trakcie rozsiewania należy utrzymywać stałą prędkość tego typu. W trakcie zawracania na nawrotach lub zatrzymania ciągnika zasuwy otworów dozujących powinny być zamknięte. Po zakończeniu wysiewu trzeba je zamknąć, zmniejszyć obroty silnika i wyłączyć napęd WOM.
Chcesz przekonać się, czy rozsiewacz rozsiewa nawóz równomiernie? W takim razie trzeba przetestować to w praktyce.
Należy pamiętać, że aby rozsiewacz prawidłowo wykonywał proces nawożenia, rolnik powinien odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o czystości otworu wylotowego – dzięki temu nie będzie się on zapychał. Unikniesz w ten sposób również problemu z wysypem nawozu.
Po każdym wyruszeniu w pole i wykorzystaniu pracy rozsiewacza, konieczne jest jego precyzyjne opróżnienie oraz wyczyszczenie. Nawóz też nie powinien się zbrylać – to również może wpłynąć na problemy z jego wysypywaniem. Należy też pamiętać o systematycznym smarowaniu elementów, które się poruszają, odpowiednim olejem.
Ustawienie łopatek w rozsiewaczu – kompendium wiedzy
Na szerokość rozrzutu ma wpływ przede wszystkim prędkość obrotowa tarczy rozsiewającej nad powierzchnią gruntu oraz rodzaj wysiewanych nawozów. Regulację równomierności rozrzutu uzyskuje się przez zmianę położenia łopatek na tarczy rozsiewającej.
Regulacja równomierności rozrzutu
- (A), (B), (C), (D) – otwory mocowania łopatki regulujące równomierność rozrzutu,
- (1) – łopatka rozsiewająca;
- (2) – śruba M5x20;
- (3) – nakrętka M5;
- (4) – podkładka 5-100HV.
W rozsiewaczach z lewostronnym obrotem tarczy przestawienie łopatki z otworów od (A) do (D) powoduje zwiększenie ilości wysiewanego nawozu w lewej strefie pasma rozrzutu, a zmniejszenie w strefie prawej.
W rozsiewaczach z prawostronnym obrotem tarczy przestawienie łopatki z otworów od (A) do (D) powoduje zwiększenie ilości wysiewanego nawozu w prawej strefie pasma rozrzutu, a zmniejszenie w strefie lewej.
Dlaczego należy dbać o odpowiednie ustawienie rozsiewacza?
Odpowiednie ustawienie rozsiewacza wpływa na równomierne rozprowadzanie nawozu. Dzięki temu można w pełni wykorzystać potencjał preparatów nawozowych, co przyczynia się z kolei do zwiększenia efektywności i rentowności działalności rolniczej, umożliwiając rolnikom osiągnięcie lepszych wyników w zarządzaniu gospodarstwem.