Jakie zagarniacze do siewnika wybrać?
Po każdym siewie należy wjechać na pole z bronami, co jest – powiedzmy sobie szczerze – czasochłonne oraz kosztochłonne. Pozwala to jednak odpowiednio ukryć ziarno w ziemi. Czy istnieją na to inne sposoby? Jak się okazuje: tak. Wystarczy mieć odpowiednie zagarniacze do siewnika.
Zagarniacze siewnika — czym są?
Zagarniacze, czyli zgarniacze
Zagarniacze, zwane również zgarniaczami, to narzędzia, które przymocowuje się do siewnika za redlicami wysiewającymi. Niekiedy są one nazywane palcami zagarniającymi, ze względu na ich wygięty kształt. Dzięki nim nie trzeba wykonywać po wysiewie bronowania – pozwalają one przeprowadzić jednocześnie oba te zabiegi. Dzięki nim możesz oszczędzić nie tylko cenny czas, ale również paliwo, które – jak wiemy – tanie nie jest. To z kolei sprawia, że jest to duże udogodnienie i inwestycja na lata. Przed wyjazdem siewnika w pole warto się w nie zatem zaopatrzyć.
Czym jest sam siewnik?
Przypomnijmy, że sam siewnik to maszyna przeznaczona do wysiewania nasion – głównie zboża (wówczas określa się go mianem siewnika zbożowego), ale też m.in. trawy, czosnku, rzepaku czy słonecznika. Jest to maszyna powszechnie stosowana w polskich gospodarstwach, ponieważ umożliwia ona skuteczny i prosty wysiew.
Istnieją trzy główne rodzaje siewników: pneumatyczne, mechaniczne rzędowe, jak również precyzyjne. Ważne jest, aby po napełnieniu materiałem siewnym skrzyni siewnika, zanim uruchomisz maszynę, wykonać próbę kręconą, która zapewnia możliwość wysiewu odpowiedniej dawki na hektar. Istotna jest także regularna kontrola siewnika. Co więcej, ważne, aby wnikliwe sprawdzenie siewnika przed sezonem odbywało się nie tylko wiosną, ale i jesienią – dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko ewentualnych awarii.
Zagarniacze do siewnika – podstawowe akcesoria do siewników
Zagarniacze do siewnika zasypują materiał siewny, który został chwilę wcześniej wprowadzony do gleby. Dzięki temu można go odpowiednio zabezpieczyć, co z kolei sprzyja kiełkowaniu w sezonie wegetacyjnym. To z kolei pozwala uzyskać rezultaty identyczne jak przy bronowaniu. Warto dodać, że zgarniacze nie są szczególnie drogimi komponentami, dlatego zdecydowanie warto w niej zainwestować – poniesione koszty szybko Ci się zwrócą.
Nie mniej istotne jest również to, że omawiane przez nas akcesoria nie wymagają zmiany ciągnika – niemal każdy traktor jest w stanie odpowiednio z nimi pracować. Należy też pamiętać, że ziarno, które nie będzie odpowiednio zagrabione, szybko okaże się pokarmem dla ptaków, dlatego zbyt późno podjęte bronowanie może nie przynieść właściwych efektów, a plony będą finalnie po prostu słabe. To wszystko sprawia, że rolnik powinien wziąć je pod uwagę przy przygotowaniu siewnika do siewu oraz wykonywania innych czynności.
-
Palec zagarniający fi-10mm, siewnik Agro-masz, Accord32.00 zł
-
Palec zagarniający fi-9mm, siewnik Agro-masz, Accord28.00 zł
-
Palec kompletny 1 zagarniacza siewnik Famarol29.00 zł
-
Palec kompletny 2 zagarniacza siewnik Famarol29.00 zł
-
Koło zębate Z-16 z klinem siewnik Poznaniak27.00 zł
-
Koło zębate Z-16 bez klina siewnik Poznaniak27.00 zł
Rola zagarniaczy do siewnika i sposoby na ich samodzielny montaż
Zagarniacze do siewnika spełniają bardzo istotną rolę. Dzięki nim nie trzeba dodatkowo przyjeżdżać na pole z bronami (które, bądź co bądź, sporo kosztują), a wolny czas możesz przeznaczyć na inne, rolnicze aktywności. To ważne zwłaszcza na wielohektarowych gospodarstwach, choć stosuje się takie akcesoria również w tych stosunkowo małych.
Czy wszystkie siewniki są wyposażone w zagarniacz do siewnika?
Nie wszystkie siewniki wyposażone są w zagarniacz. Jest to dodatkowe akcesorium, na które warto jednak się zdecydować z wielu powodów – opisujemy je w tym artykule. Należy zaznaczyć, że zagarniacze przybierają formę prętów wykonanych z metalu. Ich kształt jest nieco wygięty.
Palce zagarniające do siewnika i zagarniacze – na to koniecznie zwróć uwagę przy ich zakupie!
Długość, rozmiar, strona montażu
Przy wyborze zgarniaczy należy zwrócić uwagę na palce zgarniające. Mają one odmienną długość, grubość, przekrój. Można je zakupić zarówno w wersji pojedynczej, jak i podwójnej. Muszą one mieć także odpowiednie gabaryty, dopasowane do konkretnej maszyny (konkretnego rodzaju siewnika) – dzięki temu szybko je zamontujesz. Rama zgarniaczy musi być na tyle wytrzymała, aby udźwignąć ciężar palców zgarniających. Warto zwrócić uwagę na to, że w sklepach pojawiają się zagarniacze lewe i prawe. Jest to o tyle istotne, że wybór niewłaściwego modelu sprawi, że maszyna nie będzie pracowała efektywnie, a w niektórych sytuacjach wręcz nie będzie mogła pracować w ogóle.
Uniwersalne modele zagarniaczy
Warto zaznaczyć, że jeśli nie chcesz kupić dedykowanego sprzętu, możesz zdecydować się na zgarniacze uniwersalne, które powinny dopasować się niemal do każdej maszyny rolniczej. Jeśli planujesz przymocować zgarniacze do siewnika, do którego nigdy wcześniej nie były one „przypinane”, powinieneś przymocować ramę zgarniaczy do ramy siewnika, należy dokonać też pomiarów, aby ustalić, jakie będzie najlepsze mocowanie dla zagarniaczy. Ważne, aby rama, do której będą instalowane, miała solidną budowę i była w stanie wytrzymać ciężar kilku lub kilkunastu zgarniaczy. Istotne jest też to, aby rama miała możliwość regulacji docisku do ziemi. W kolejnym kroku można wykonać otwory, do których będą przykręcone zgarniacze – można to zrobić za pomocą śrub. Na końcu należy ustawić każdy zagarniacz, który powinien być wypoziomowany względem siewnika.
Zagarniacze uniwersalne
Omawiany przez nas komponent z powodzeniem może być zamontowany na użytkowanym już urządzeniu rolniczym starszej generacji. Dodajmy, że w Polsce bez problemu znajdziesz zagarniacze m.in. do siewnika Poznaniak, ale również do innych typów tych maszyn.
Przejrzyj nasze palce zgarniające do siewników i wybierz idealne modele dla siebie!
-
Łącznik, mieszek, osłona gumowa lejka siewnika Poznaniak3.60 zł
-
Łącznik, mieszek gumowy siewnika górny, siewnik Agro-Masz, Amazone11.00 zł
-
Koło wysiewające otwór sześciokąt Siewnik Poznaniak4.50 zł
-
Łącznik, mieszek gumowy siewnika dolny, siewnik Reform Semo14.50 zł
-
Łącznik, mieszek gumowy siewnika dolny, siewnik Agro-Masz, Amazone11.00 zł
-
Lejek siewnika (07) czarny uchwyt wyżej siewnik Poznaniak7.70 zł
-
Palec zagarniający fi-9mm, siewnik Agro-masz, Accord28.00 zł
-
Lejek siewnika Poznaniak gumowo metalowy uchwyt wyżej19.90 zł
-
Lejek siewnika (06) czarny uchwyt niżej siewnik Poznaniak7.70 zł