Nazwy części pługa - lemiesze, dłuta, płozy, śruby, piersi
Pług to jedna z najważniejszych maszyn rolniczych wykorzystywanych podczas orki. W zależności od jej rodzaju ma ona różne gabaryty oraz budowę, istnieją jednak elementy wspólne dla wszystkich typów tego urządzenia. Jakie nazwy części pługa możemy zatem wyodrębnić? Sprawdź.
Z jakich elementów składa się pług?
Oto, z jakich najważniejszych elementów składają się najczęściej różne rodzaje pługów do orki:
- rama – zwykle ma ona formę kratownicy, w swoim przednim fragmencie wyposażona jest w dwa wsporniki, do których przytwierdzona jest z kolei oś zawieszenia pługa,
- korpusy płużne – są zamocowane w węzłach ramy, zbudowane są ze słupnicy z rdzeniem, do którego z kolei przykręcone są takie elementy, jak pierś odkładnicy, lemiesz, listwa płozu czy półśrubowe skrzydło odkładnicy,
- belka zaczepowa – zlokalizowana jest ona w przednim fragmencie ramy, dzięki niej można zaczepić narzędzia, które doprawiają odłożone skiby, np. bronę zębową,
- koło kopiujące – posiada skrobak, który oczyszcza bieżnik, usytuowane jest ono w tylnym fragmencie ramy,
- krój tarczowy – pozwala on poprawiać odcinanie skiby na glebie zadarnionej, dzięki czemu ostatni korpus zapycha się w znacznie mniejszym stopniu, co z kolei umożliwia pozostawienie czystej bruzdy.
To jednak nie wszystkie nazwy części pługa.
<>
Podstawowe nazwy części pługa, ich budowa i znaczenie
W tym podrozdziale opisujemy inne, poszczególne części pługa, przy czym – co warto zaznaczyć – wiele z nich ma charakter roboczy i przytwierdzonych jest do jego korpusu.
Lemiesze
Lemiesze pługa to jedne z elementów przytwierdzanych do korpusu pługa. Najczęściej wytwarza się je ze stali węglowej. Wykorzystuje się je do podrywania gleby. W trakcie orki odcinają one skibę oraz odwracają odciętą warstwę ziemi na drugą stronę. W następnej kolejności przekazywana jest ona na odkładnicę. Sam lemiesz do pługa składa się z grzbietu, dziobu, jak również i ostrza. Ze względu na to, że napotyka on podczas pracy np. kamienie, musi być niezwykle wytrzymały.
<>
Dłuta
Dłuta lemiesza to wytrzymałe części do maszyn rolniczych, połączone z lemieszem, wzmacniające dziób. Stykają się one z twardymi materiałami, takimi jak np. wspomniane już kamienie. Muszą by one zatem bardzo trwałe, aby praca na polu przebiegała efektywnie. Kupując części tego typu, warto postawić na dłuta do pługa wzmacniane. Aby odpowiednio spełniały one swoje zadanie, należy te komponenty dobrze dobrać do maszyn rolniczych.
<>
Płozy
Płozy tną i rozdrabniają glebę podczas orki. Dzięki nim możliwe jest przetwarzanie ziemi podczas w trakcie tego zabiegu agrotechnicznego. Rozdzielają one i podnoszą fragmenty gleby, które w następnej kolejności przecina lemiesz. Formują one rowy i bruzdy, dzięki czemu mogą zasadzać nasiona oraz sadzić rośliny. Można wyróżnić: płozę długą i płozę krótką – oba ich rodzaje stabilizują pługi rolnicze.
<>
Śruby
Śruby płużne to części do pługa, dzięki którym ten stabilnie się on trzyma. Przymocowują one do lemieszy poszczególne komponenty maszyn i osprzęt, który jest potrzebny m.in. podczas prac związanych z użyźnianiem i spulchnianiem gleby. Są one mocno narażone na przeciążenia. Bez nich takie zabiegi, jak wysiewanie czy orka nie byłyby możliwe.
<>
Piersi
Piersi do pługa to komponenty, które montuje się na stronach bocznych pługów. Zbierają one ziemię i odgarniają ją na bok. Ich rolą jest także łączenie odkładnicy z lemieszem oraz dokładne prowadzenie skiby do jej wnętrza.
<>
Odkładnice
Aby przeprowadzanie orki było jeszcze bardziej efektywne, w pługach znajdują się odkładnice (np. ażurowe lub cylindryczne). Nazywane są one również „odkładniami”. Stanowią element korpusu płużnego, odwracają i rozdrabniają skibę, którą wcześniej odciął lemiesz.
<>
Części płużne i odkładnice – na to zwróć uwagę!
Jeśli chcesz zadbać o to, aby pług odpowiednio spełniał swoje zadanie, podczas jego przeglądu powinieneś zwrócić uwagę na kilka różnych elementów, nie tylko na lemiesz przedpłużka. Przykładowo warto uwzględnić piętkę płozy, która zabezpiecza płozy. Dobrze jest sprawdzić również, czy siłownik obracania pługu działa poprawnie. Jeśli tak nie jest, mogą potrzebne być nowe części zamienne do maszyn rolniczych.
Dlaczego warto posiadać części zamienne do pługa?
Dzięki wysokiej jakości częściom zamiennym pługi mogą pracować stabilnie oraz wydajnie – mowa tu zarówno o pługu 2-, jak i 3-skibowym. Ważne jednak, aby przeznaczone do nich części były maksymalnie wytrzymałe i aby odpowiednio o nie dbać, a więc czyścić oraz konserwować, stosując specjalne, przeznaczone do nich środki antykorozyjne. Należy też regularnie dokonywać przeglądu, np. przedpłużki do pługa, lemiesza czy też korpusu.
Pamiętaj też, że czasem trzeba pewne komponenty wymieniać, ponieważ zużyte elementy pługa mogą negatywnie wpływać na jakość orki, a czasem też uniemożliwić jej przeprowadzanie. Raz na jakiś czas warto więc kupić części do pługa.
Rodzaje pługów do orki a dobór odpowiednich części płużnych
Wyodrębniamy kilka podstawowych rodzajów pługów rolniczych.
- Pługi lemieszowe – określane są również mianem „pługów zagonowych”. Posiadają one korpus, który odrzuca skiby gleby na stronę prawą. Stosuje się je zarówno do głębokiej, jak i płytkiej orki. Jednym z ich rodzajów są pługi obrotowe.
- Pługi obrotowe (obracalne) – dzięki nim możliwa jest orka bezzagonowa. Wyposażone są one w korpus, dzięki któremu można odkładać ziemię zarówno na stronę prawą, jak i na lewą. Składają się przede wszystkim z ramy, do której przytwierdzone są korpusy, a także stojak z mechanizmem – dzięki niemu możliwy jest obrót ramy o 180 stopni. W przypadku tych maszyn potrzebny jest jednak ciągnik z silnikiem o sporej mocy.
- Pługi przyczepiane – wykorzystuje się je głównie na dużych areałach. Posiadają one wiele korpusów roboczych. Mają dużą masę i cechują się niewielką zwrotnością. To najrzadziej wykorzystywany dziś rodzaj pługów.
- Pługi zawieszane – wyróżniają się one wygodą użytkowania, w ich przypadku ciągnik nie musi mieć dużej mocy. Ich konstrukcja jest o wiele prostsza niż w pługach przyczepianych.
- Pługi półzawieszane – wykorzystywane są głównie w dużych i mocnych traktorach, a także w większych gospodarstwach. Są to urządzenia wieloskibowe, które stosuje się przy orce głębokiej. Od modeli zawieszanych różnią się posiadaniem koła podporowego, na których urządzenia mogą się opierać podczas pracy oraz przemieszczania się.
- Pługi talerzowe – tutaj aktywnymi komponentami są obracające się talerze, które odwracają ziemię. Stosuje się je na glebach, na których występuje sporo kamieni.
W sklepie rolniczym Exparto oferujemy szeroki wybór części do pługa.
W naszym asortymencie znajdują się lemiesze kompletne, dłuta, płozy, okładnice czy nawet piersi, w tym również części do pługa Kverneland. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza oferta była jak najbogatsza, zapewniamy też szybką wysyłkę. Przejrzyj części do pługa w sklepie internetowym Exparto i wybierz te idealne dla siebie!
<>