Rodzaje siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne to komponenty o bardzo szerokim spektrum zastosowań, a zarazem istotne elementy w każdym układzie hydraulicznym. Doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, zarówno w sprzęcie rolniczym i przemysłowym, jak i tym budowlanym. Jakie rodzaje siłowników hydraulicznych można wyróżnić? I jak one działają? Sprawdź.
Siłowniki hydrauliczne – rodzaje, budowa i zasada działania
Siłowniki hydrauliczne posiadają charakterystyczną, cylindrową konstrukcję, dlatego często określa się je mianem “cylindrów hydraulicznych”. Jak one działają? W dużym skrócie przekształcają one z energii hydraulicznej w energię mechaniczną. Można wyodrębnić także wiele ich rodzajów. Więcej o ich typach, budowie i zasadzie działania przeczytasz poniżej.
Rodzaje siłowników hydraulicznych
Wyróżnia się wiele rodzajów siłowników hydraulicznych, biorąc pod uwagę różne kryteria. Przykładowo można je podzielić na:
- siłowniki tłokowe – są to modele, które posiadają najprostszą konstrukcję, wyposażone są w klasyczny tłok z tłoczyskiem,
- siłowniki teleskopowe – posiadają teleskopowy tłok, co pozwala wydłużyć suw roboczy.
Poza tym można wyodrębnić:
- siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania – są zbudowane z dwóch komór, działają w obu kierunkach, ponieważ są w stanie wywierać silę podczas cofania tłoka, jak i jego wypychania,
- siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania – składają się z jednej komory, wytwarzana w nich siła powoduje ruch w jednym kierunku,
- siłowniki wielotłokowe – posiadają większą liczbę komór roboczych i tłoków.
<>
Z kolei ze względu na różne elementy w konstrukcji urządzeń można wyodrębnić:
- siłowniki hydrauliczne nurnikowe – tłoczysko się w nich nie porusza, za to przemieszcza się cylinder, dzieje się tak pod wpływem ciśnienia cieczy hydraulicznej,
- siłowniki hydrauliczne obrotowe – generują ruch obrotowy, zbudowane są z tłoka oraz cylindra, elementy te przymocowane są do osi obrotowej,
- siłowniki hydrauliczne teleskopowe – informacje na ich temat znajdziesz wyżej.
Można wyróżnić także siłowniki duże, średnie oraz małe.
Budowa siłownika hydraulicznego
Siłownik hydrauliczny może mieć różną konstrukcję, w zależności od rodzaju. Można wyróżnić tutaj jednak elementy, które występują w każdym z nich. Mowa tu choćby o cylindrach, do których wprowadzana jest energia hydrauliczna. W ich wnętrzu znajduje się płyn pod ciśnieniem. W środku cylindra zlokalizowany jest tłok, który generuje kontrolowany ruch mechaniczny – dzięki niemu można przekształcać energię. Do tego dochodzi układ przewodów, w skład którego wchodzą przewody oraz zawory monitorujące przepływ oleju do cylindrów oraz z nich.
Budowa siłownika hydraulicznego jednostronnego działania
Siłownik hydrauliczny jednostronnego działania zbudowany jest z takich elementów, jak: tłok (nurnik bądź membrana), jedna komora, a w niektórych przypadkach również sprężyna zwrotna. Do tego dochodzą uszczelki oraz tłoczysko. Wszystkie części konstrukcyjne osłonięte są wytrzymałą obudową, wykonaną ze stali. Tylny i przedni fragment sprzętu wieńczą stopa oraz dławnica.
<>
Budowa siłownika hydraulicznego dwustronnego działania
Siłownik dwustronnego działania jest bardziej złożony, mimo że składa się z bardzo podobnych komponentów. Jest on pozbawiony sprężyny, która odprowadza tłok i, co więcej, składa się z aż dwóch komór, które mają osobne wejścia. Pozwala to wtłaczać olej lub inne płyny na zmianę z jednej lub drugiej strony tłoka.
<>
Jak działa siłownik hydrauliczny?
Zastanawiasz się, jak działa siłownik hydrauliczny? Oto, co musisz wiedzieć na ten temat.
Zasada działania siłownika hydraulicznego
Jaka jest zasada działania siłownika hydraulicznego? Głównym jego zadaniem jest przekształcanie energii, która przekazywana jest przy wykorzystywaniu płynu hydraulicznego, na energię mechaniczną. Najważniejszym elementem tego podzespołu jest cylinder, wewnątrz którego dochodzi do przemieszczania się tłoka. Kiedy płyn hydrauliczny zostaje wprowadzony cylindra pod wpływem wysokiego ciśnienia, wywiera nacisk na tłok, co powoduje jego przesunięcie.
Wygenerowana w ten sposób siła może być wykorzystana do wykonywania pracy mechanicznej. a więc np. przesuwania elementów, podnoszenia ładunków lub wykonywania dokładnych ruchów w różnych sprzętach. Ważna jest tutaj kontrola przepływu cieczy, która pozwala dokładnie sterować prędkością oraz siłą działania komponentu. To z kolei sprawia, że siłowniki hydrauliczne wyróżniają się dużą mocą przy relatywnie niewielkich gabarytach,
Zastosowanie siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest duża siła. Przykładowo świetnie się one sprawdzają w branży budowlanej, np. w dźwigach. Oczywiście wykorzystuje się je także w rolnictwie, np. w ciągnikach i kombajnach (oraz ich układach sterowania). To jednak dopiero początek szerokiej palety ich zastosowań.
<>
Jak dobrać odpowiedni siłownik hydrauliczny do konkretnej maszyny?
Podczas wyboru siłownika hydraulicznego należy wziąć pod uwagę m.in. następujące aspekty.
- Ciśnienie robocze – musi być dostosowane do ciśnienia systemu hydraulicznego maszyny, w której będzie wykorzystywane. Jeśli będzie ono nieodpowiednie, może to przyczyniać się do awarii lub obniżonej wydajności.
- Długość skoku – siłownik powinien mieć właściwy zakres ruchu, a długość skoku musi być odpowiednio dobrana do specyfiki konkretnego zadania. Jeśli będzie on zbyt długi, może przyczynić się do niepotrzebnych strat energii, natomiast jeżeli będzie zbyt krótki – nie spełni dobrze zadania, do którego jest przeznaczony.
- Udźwig – musi być on dopasowany do przewidywanego obciążenia roboczego. Generalnie uznaje się, że hydraulikę siłową należy dobierać z z 10-20% zapasem udźwigu.
- Skok – to, jaki należy dobrać, wiąże się z odległością między punktem mocowania ramienia siłownika a zawiasem mechanizmu wywrotu oraz od kąta jego nachylenia.
- Wysokość minimalna – jest to odległość między dolnym fragmentem korpusu (gdy jest on w pełni zsunięty) a górną powierzchnią tłoczyska. Jeżeli dany siłownik hydrauliczny będzie zbyt niski, może uniemożliwić on podnoszenie przedmiotów do wymaganej wysokości.
- Specyfika zastosowania – również na ten aspekt należy zwrócić uwagę przy wyborze siłowników. Przykładowo te dwustronnego działania sprawdzają się tam, gdzie koniecznych jest ruch roboczy w dwóch kierunkach, a więc np. w urządzeniach do obróbki CNC. Z kolei te jednostronnego działania świetnie zdadzą egzamin tam, gdzie ruch roboczy odbywa się tylko w jedną stronę, a więc np. w prasach hydraulicznych.
Interesują Cię siłowniki hydrauliczne do Twojej maszyny? Przejrzyj naszą ofertę i wybierz idealne modele dla siebie!
<>