Do czego służy brona talerzowa i jak dbać o żywotność jej części?
Brona talerzowa to maszyna uprawowa, bez której trudno wyobrazić sobie pracę nowoczesnego gospodarstwa rolnego. Nie bez powodu cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród rolników. Jej nazwa związana jest z tzw. talerzami, a więc podstawowymi jej komponentami. Dlaczego warto wykorzystywać ją podczas uprawy roli? Co warto wiedzieć na jej temat? Odpowiadamy, a także zagłębiamy się w temat: do czego właściwie służy brona talerzowa, jakie jest jej znaczenie w rolnictwie i jak dbać o żywotność jej części.
Do czego służy brona talerzowa?
Brona talerzowa to maszyna, dzięki której można przygotować pole po zbiorach i orce. Przymocowuje się ją do traktora. Wykorzystuje się ją w celu poprawy struktury gleby oraz zwiększenia jej żyzności, a także po to, by skrócić pracę rolnika. Z jej pomocą można wykonać szereg rozmaitych prac, które opisujemy poniżej. W razie potrzeby można dostosować głębokość, intensywność działania oraz kąt ustawienia pracy talerzy, co pozwala na jeszcze dokładniejsze przeprowadzanie różnych operacji.
<>
Zastosowanie brony talerzowej na polu
Talerzówka pozwala bronować, a więc spulchniać glebę oraz ją rozdrabniać i kruszyć. Umożliwia mieszanie jej i przerzucanie, a także zmiękczanie jej wierzchniej warstwy i przygotowywanie jej do dalszej uprawy roli. Brona talerzowa pozwala wykonywać również podorywkę (więcej na ten temat we wpisie: https://exparto.pl/co-to-jest-podorywka-i-kiedy-najlepiej-ja-wykonac), a więc typ płytkiej orki do głębokości od 5 do 10 cm. Dzięki temu możliwe jest przykrycie glebą resztek pożniwnych. Tego rodzaju sprzęt rolniczy odpowiednio przygotowuje również ziemię po koszeniu oraz przed siewem.
Brona talerzowa jest w stanie ciąć darnie użytków zielonych, pozwala pozbywać się chwastów oraz kłączy. Dzięki niej można mieszać nawozy mineralne lub obornik z glebą. Co więcej, miesza ona z ziemią również resztki roślinne, dzięki czemu w glebie utrzymuje się odpowiedni poziom materii organicznej. Maszyna pozwala też uzyskiwać dobre rezultaty na ścierniskach oraz nieużytkach. Jeśli chodzi o maszyny rolnicze, brona zapewnia odpowiednie efekty przy wysiewaniu poplonów.
Budowa brony talerzowej
Brona talerzowa bazuje na ramie, na której zlokalizowana z kolei jest sekcja tarcz przypominających talerze (zębate lub gładkie). Zbudowane są one z mocnej, hartowanej stali i dodatkowo przymocowywane są do wałków. Talerze zamontowane są również do przynajmniej dwóch osi. Podczas pracy tarcze powoli się obracają, a następnie przecinają glebę i ją obracają.
<>
Rodzaje bron talerzowych
Można wyróżnić brony talerzowe:
- typu V – wyróżniają się szerokością roboczą do 3 m oraz dwiema osiami, lepiej sprawdzają się wtedy, gdy ziemia musi być dobrze wyrównana,
- typu X – posiadają one dodatkowe elementy robocze, takie jak zgrzebła i wały, które mają na celu wyrównywanie ziemi, a jeśli gleba ma być lepiej wyrównana, za talerzami najlepiej umieścić wał doprawiający.
Zalety brony talerzowej
Brona talerzowa może przede wszystkim pochwalić się swoją wielofunkcyjnością. Ma ona również stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na moc (warto jednak zaznaczyć, że brony talerzowe przystosowane są do ciągników o różnej mocy, a na ciężkich glebach potrzebny jest traktor właśnie o większej mocy). W porównaniu do kultywatorów ma ona również mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. Jest to również urządzenie tanie w eksploatacji, a i wyróżnia się odpornością na zapychanie.
<>
Jak dbać o żywotność części brony talerzowej?
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o żywotność części brony talerzowej, pamiętaj o poniższych wskazówkach.
Systematyczne przeglądy brony talerzowej
Chcąc zapewnić bronie talerzowej jak najdłuższą żywotność, należy regularnie dokonywać jej przeglądów. Przykładowo w przypadku ramy trzeba systematycznie sprawdzać, czy nie ma pęknięć, korozji też czy różnego rodzaju uszkodzeń.
Usuwanie resztek i stosowanie farby antykorozyjnej
Dobrze jest także po każdym zabiegu usuwać z brony wszelki brud i błoto, pozostałości po glebie oraz roślinach. Polecamy też stosować farbę antykorozyjną, która minimalizuje ryzyko pojawienia się rdzy. W razie potrzeby części do brony talerzowej należy odpowiednio zmieniać – w Exparto znajdziesz piasty, nakładki tulei, amortyzatory, nakładki z pokrywą ruchomą oraz wiele innych komponentów.
Przejrzyj ofertę Exparto i wybierz idealne części do swojej brony!
<>